Gazeta Podatkowa nr 85 (1439) z dnia 23.10.2017
Umowa leasingu przedsiębiorstwa a PCC
Umowa leasingu przedsiębiorstwa, na podstawie której przedsiębiorstwo zostało udostępnione do używania innemu podmiotowi w zamian za comiesięczną spłatę rat leasingowych, których suma odpowiada co najmniej wartości przedsiębiorstwa wraz z jego środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi, nie podlega opodatkowaniu PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca jest spółką z o.o., która w związku z rozwojem działalności zamierza przejąć do używania przedsiębiorstwo prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy czym ma się to odbyć na podstawie umowy leasingu przedsiębiorstwa zawartej na czas określony. Suma opłat z tytułu umowy leasingu pomniejszona o podatek VAT odpowiadać ma co najmniej wartości rynkowej przedsiębiorstwa, w tym m.in. wartości rynkowej środków trwałych oraz części odsetkowej. W wyniku zapłaty przez wnioskodawcę wszystkich rat leasingowych stanie się on właścicielem leasingowanego przedsiębiorstwa, przy czym umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty rat. Leasing miałby objąć niemal wszystkie składniki majątku dotychczasowego przedsiębiorstwa, w tym wchodzące w jego skład środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.
Umowa przewiduje również możliwość przejęcia na własność z chwilą jej podpisania aktywów obrotowych, w tym materiałów, towarów handlowych czy zapasów, przy czym cena za te składniki przedsiębiorstwa uiszczana będzie w formie rat leasingowych.
Wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania umowy leasingu przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem umowa nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, gdyż nie stanowi ona żadnej z umów opodatkowanych tym podatkiem.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie opodatkowania umowy PCC. Podatkowi temu podlegają jedynie czynności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zmiany tych umów jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Podatek stosuje się także w przypadku orzeczeń sądów i sądów polubownych, gdy wywołują takie same skutki prawne. Nie ma zatem podstaw do opodatkowania PCC innych umów niż wymienione w przywołanym przepisie. O kwalifikacji danego stosunku prawnego nie decyduje jednak jego nazwa, lecz treść i elementy przedmiotowo istotne. Opodatkowaniu nie podlegają także czynności cywilnoprawne inne niż wymienione w katalogu ustawowym, jeżeli wywołują takie same lub podobne skutki jak czynności, od których należny jest PCC.
Umowa leasingu jest umową nazwaną uregulowaną w Kodeksie cywilnym. W odróżnieniu od umowy sprzedaży, celem umowy leasingu jest oddanie przedmiotu umowy do używania w zamian za wynagrodzenie. Dopuszcza ona także możliwość wcześniejszego wykupu. Zatem umowa leasingu jako niewymieniona w katalogu ustawowym, nie podlega PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 września 2017 r., nr 0111.KDIB4.4014.246.2017.2.ASZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|