Gazeta Podatkowa nr 33 (1283) z dnia 25.04.2016
PCC od umowy sprzedaży wierzytelności
Umowa sprzedaży wierzytelności powstałych z tytułu umowy pożyczki dokonanej na rzecz spółki zajmującej się handlem wierzytelnościami, niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, jest opodatkowana PCC. Obowiązek podatkowy ciąży w tym przypadku na nabywcy wierzytelności.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca będący spółką akcyjną prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania oprocentowanych pożyczek. Zamierza on zbyć swoje wierzytelności wynikające z udzielonych pożyczek wraz z odsetkami, karami i innymi opłatami wynikającymi z zawartych umów. Nabywcą wierzytelności ma być spółka z siedzibą w Holandii powiązana kapitałowo z wnioskodawcą, która prowadzi działalność w zakresie obrotu wierzytelnościami. Wierzytelności miałyby zostać zbyte jako pakiet wierzytelności za cenę ich wartości rynkowej. Z tytułu ich zbycia wnioskodawca otrzyma jednak określoną kwotę będącą ceną zbiorczą bez rozbijania jej na poszczególne ceny jednostkowych wierzytelności.
W związku z przedmiotowym stanem faktycznym wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży wierzytelności oraz ciążących na nabywcy wierzytelności obowiązków w zakresie PCC.
Sprzedaż tych wierzytelności nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie zbywcy wierzytelności z uwagi na sprzedaż wierzytelności własnych. Podatek VAT nie wystąpi także po stronie ich nabywcy, gdyż nie występuje on w przypadku usługi odzyskiwania długów przy nabyciu definitywnym wierzytelności po aktualnej wartości rynkowej. Do transakcji nie znajdzie zatem zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych regulujący zakres czynności niepodlegających podatkowi. Zdaniem wnioskodawcy umowa podlegać będzie obowiązkowi podatkowemu w zakresie PCC, obowiązek podatkowy nie będzie jednak ciążył na wnioskodawcy, lecz na nabywcy wierzytelności.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Przy czym podkreślił, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest jedynie obowiązek podatkowy w przedmiocie PCC, natomiast w kwestii obowiązków podatkowych w zakresie VAT oraz CIT zostały wydane odrębne interpretacje.
Umowa sprzedaży wierzytelności podlega, co do zasady, opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC. W art. 2 wymienione są jednak czynności cywilnoprawne niepodlegające PCC. Chodzi m.in. o czynności opodatkowane podatkiem VAT lub gdy jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku z tytułu dokonania tej czynności poza określonymi w art. 2 pkt 4 wyjątkami. W pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga zatem kwestia opodatkowania przedmiotowej umowy podatkiem VAT, która ma bezpośredni wpływ na obowiązek w zakresie PCC i jest przedmiotem odrębnej interpretacji.
O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje moment zawarcia umowy sprzedaży. Przy czym, jak wynika z art. 4 pkt 1 ustawy, w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Gdy czynność wskazana przez wnioskodawcę nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych i obciążał on będzie nabywcę wierzytelności.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 marca 2016 r., nr IBPB-2-1/4514-6/16/MZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|