Gazeta Podatkowa nr 89 (2172) z dnia 4.11.2024
Wpłata utargu na konto spółki za pośrednictwem konta członka zarządu a PCC
Przygotowuję się do przekształcenia swojej indywidualnej działalności w jednoosobową spółkę z o.o. Obecnie płatności z tytułu transakcji sprzedaży mają charakter gotówkowy (w kasie) i bezgotówkowy. Po przekształceniu w spółkę płatności w dalszym ciągu będą dokonywane w ten sam sposób. W związku z tym, że wpłaty utargów gotówkowych na rachunek firmowy (konto firmowe) obciążone są prowizjami bankowymi, po przekształceniu członek zarządu spółki założy prywatne konto służące do wpłaty tych utargów, które następnie będą przelewane na konto spółki. Czy takie wpłaty utargów będą wymagały rozliczenia PCC?
W opisanych okolicznościach dokonywane wpłaty nie będą opodatkowane PCC, o ile członek zarządu nie będzie mógł rozporządzać wpłacanymi kwotami. Ograniczenie takie może wynikać z umowy zawartej z członkiem zarządu. Przy jej zawieraniu należy zachować wymogi szczególnej reprezentacji spółki wynikające z art. 210 K.s.h. Przy spełnieniu warunku co do braku możliwości rozporządzania przekazywanymi środkami opisana wpłata utargu na konto członka zarządu wyłącznie w celu przelania środków na konto spółki nie będzie stanowiła żadnej z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2024 r. poz. 295). W szczególności nie będzie stanowiła: umowy pożyczki (art. 720 Kodeksu cywilnego), umowy depozytu nieprawidłowego (art. 845 K.c.) ani też czynności zmiany umowy spółki (wniesienia wkładów, dopłat; co może być istotne w przypadku, gdy członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem).
Potwierdza to niedawna interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 9 września 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.340.2024.1.MD. Dotyczyła ona zbliżonych okoliczności do tych, które Czytelnik zawarł w pytaniu. W opisie zdarzenia przyszłego wnioskujący o interpretację wskazał, że spółka zawrze z każdym członkiem zarządu, który będzie miał dokonywać wpłat z utargu, stosowną umowę, z której będzie wynikać, że jego rachunek prywatny będzie służył tylko i wyłącznie dokonywaniu wpłat utargów ze sprzedaży prowadzonej przez spółkę oraz następnie do dokonania niezwłocznego przelewu wpłaconych środków na rachunek firmowy spółki. Zgodnie z zawartą umową członek zarządu nie będzie uprawniony do rozporządzania wpłaconymi kwotami. Nie będzie też pobierał od spółki wynagrodzenia z tytułu dokonywania przedmiotowych wpłat i przelewów, a także z tytułu krótkoterminowego przechowywania środków na własnym prywatnym rachunku. Incydentalnie, w przypadku nieobecności członka zarządu, przedmiotowej wpłaty utargu na jego rachunek prywatny dokona upoważniony do tego pracownik spółki. Czynności te nie będą też związane ze zmianą umowy spółki, w tym w szczególności z wniesieniem dopłat. W takim stanie faktycznym Dyrektor KIS podkreślił, że ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Podatkowi temu podlegają więc wyłącznie czynności, które zostały wymienione w ustawie. Zdaniem Dyrektora KIS, skoro wpłacający nie otrzyma pieniędzy na własność, co jest elementem koniecznym dla zaistnienia umowy pożyczki, ani nie będzie miał możliwości dysponowania środkami, co jest konieczne zarówno dla pożyczki, jak i dla depozytu nieprawidłowego, to tym samym dokonywane czynności nie mogą być zakwalifikowane ani jako umowy pożyczki, ani jako umowy depozytu nieprawidłowego. Poza tym wpłaty te nie będą stanowiły też zmiany umowy spółki z o.o. W związku z tym nie będzie to czynność wymieniona w art. 1 ustawy o PCC, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.
Warto dodać, że na początku 2024 r. Dyrektor KIS uznał także, że dokonywanie wpłat utargu spółki z o.o. za pomocą należącego do wspólnika rachunku nie stanowi czynności wymienionej w art. 1 ustawy o PCC i nie podlega opodatkowaniu PCC (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 stycznia 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.519.2023.1.MD).
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|